Sosnovskio barščių kontrolė

Praktinio dronų panaudojimo pavyzdžiai

Sosnovskio barščių plitimą skatina ne tik tai, kad augalas subrandina itin didelį kiekį sėklų, kurias platina vėjas, vanduo, paukščiai ir kt., bet ir tai, kad sosnovskio barščiai pavasarį labai greitai sudygsta ir užgožia bet kokį kitą augalą, o šis pavėsyje nesudygsta ir yra išstumiamas iš ekosistemos. Daug kur, kur prieš 2 metus gausiai augo įvairūs laukiniai augalai, dabar klesti tik 3–4 metrų aukščio sosnovskio barščiai. Plinta labai greitai, dideliuose žiedynuose kiekvienas augalas kasmet subrandina dešimtis tūkstančių sėklų, didžiausi augalai – net iki 100 tūkst. sėklų, jos išbarstomos maždaug 4 metrų spinduliu nuo stiebo. Net iki 95% sėklų išlieka gyvybingos keletą metų. Sosnovskio barštį sunku išnaikinti dar ir todėl, kad net kelis kartus nupjovus, augalas atsistato iš šaknų.

Sosnovskio barščiai sparčiai plinta ne tik atvirose vietose, bet ir pagrioviuose, pakelėse, miškuose. Sunku išnaikinti upių pakrantėse, nes vanduo išnešioja sėklas palei visą pakrantę, o pesticidų naudojimas paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose ribojamas. Dabar augalas plinta vis didesniuose plotuose, daugiausia apleistose, rečiau šienaujamose pievose, pamiškėse, prie kelių, palei upes, melioracijos griovius, dauguma šių vietų sunkiai pasiekiamos žemės ūkio technikai, todėl iki šio momento, šios invazinės rūšies plitimas dažnai kontroliuojamas rankiniu būdu – naudojant kuprininius purkštuvus ir trimerius. Augalus augančius atviruose ir dideliuose plotuose efektyvu pavasarį ar rudenį suarti kuo giliau. Tyrimais įrodyta, kad sėklas užpylus 25 cm žemės sluoksniu, jos žūva. Tiesa, iš šaknų gali augti net iki 13 metų, todėl išvalytas vietas būtina nuolat prižiūrėti.

Mūsų komandos ekspertai, pagal AGRO Konsultaciju centrs, institucijos kontroliuojančios sosnovskių barščių plitimą Latvijoje, užsakymą atvyko atlikti eksperimentinio tyrimo, naudojant DJI Agras T30 droną šio invazinio augalo plitimui sustabdyti. Tyrimas buvo atliktas 1,5 hektaro plote Latvijoje, Tukuma Novads 56.780811, 23.158854. Šis plotas buvo nepasiekiamas su antžemine žemės ūkio technika, nes buvo didelėje netolygaus reljefo įduboje ir augalai buvo išplitę ne tik įdubos dugne, bet ir visuose jos šlaituose, taip pat visas plotas apžėlęs pavieniais medžiais, darančiais purškimo sąlygas dar sunkesnėmis. Nuotraukoje matyti, kad purškimo dieną augalai buvo sveiki ir žydėjo.

Dėl labai sudėtingo reljefo ir medžių skaičiaus purškiamame plote, Nando Droid komanda droną valdė rankiniu režimu, išlaikant 3 metrų aukštį virš purškiamų augalų. Drono skrydžio trajektorija, matoma analitinėje programinėje įrangoje pateikta žemiau esančioje nuotraukoje.

Nando droid komanda purškimą atliko birželio 27 d., kai augalai jau žydėjo. Oro sąlygos buvo debesuotos, vėjo gūsiai iki 4 m/s, tačiau vidutinis vėjo greitis didžiąją dalį skrydžio buvo mažesnis nei 3 m/s, aplinkos temperatūra 16C. Purškimui buvo naudojamas Corteva gaminamas Zypar – sisteminis herbicidas, kurio veiklioji medžiaga yra florasulamas. Didžiausias rekomenduojamas šio produkto kiekis yra 1 litras vienam hektarui grūdinių augalų, tačiau dėl Sosnovskio barščių augimo stadijos, pagal AGRO konsultacijų centrs agronomų rekomendacijas, norma buvo padidinta 50%, siekiant užtikrinti maksimalų efektyvumą ir visišką invazinių augalų sunaikinimą. Be to, siekiant užtikrinti aplinkinių dirbamų žemių ir miškų saugumą, panaudota Nando priemonė nuo dreifo – Targetum. Anti driftinio agento koncentracija tirpale - 0,2% bendro tūrio. Bendras paruošto tirpalo išpurškimo tūris buvo 20 litrų į hektarą.

Rezultatai

3 dienos po purškimo

2 mėnesiai po purškimo