Kaip išsirinkti agro droną?

Norime jus supažinti su siūlomais žemės ūkio dronais purškimui ir barstymui. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis ir kokios tikrosios drono savybės.

1. Kaip toli dronas gali skristi?

DJI dronai pasižymi labai stipriu ryšio signalu. Tai reiškia, kad skrendant pakankamai toli jūs galite matyti kameros vaizdą, galite matyti drono buvimo vietą ir esant reikalui pakeisti nustatymus bei perimti droną į rankinį valdymą. Tuo tarpu kitų gamintojų radijo ryšys yra gerokai silpnesnis ir nutrūkus signalui valdymas pereina į 4G ryšį, kas neužtikrina jokio vaizdo perdavimo arba jis būna stringantis. Jau nekalbant apie teisinį reguliavimą, nes 4G ryšio oficialiai drono valdymui naudoti negalima. Ir daugelis žinome, kad 4G ryšio kokybė už miesto tikrai ne visur veikia pakankamai gerai. Ką tai reiškia? Gali būti, kad su dronu galėsite nuskristi vos porą šimtų metrų arba darbas nuolat trūkinės dėl nestabilaus signalo. Atsižvelgiant į mūsų praktiką, DJI dronas gali skristi 2 km nuo paleidimo vietos neprarasdamas signalo. Jeigu visgi signalas nutrūksta, dronas negavęs signalo per artimiausią minutę grįžta į paleidimo vietą arba galite pasirinkti, kad dronas tęstu užduotį be signalo.

2. Drono transportavimas

DJI dronas susilanksto ir nesudėtingai telpa į autobusiuką ar priekabą. Jam reikia tik vienos baterijos. Pas kai kuriuos kitus gamintojus dronui reikalingos dvi baterijos. Vadinasi, turėsite daugiau daiktų, kuriuos reikės vežiotis ir nešiotis. DJI Agras drono išmatavimai suskleidus transportavimui: 11115×750×900 mm.

3. Drono valdymo pultas

Dar vienas privalumas – DJI dronas turi vieną pultą su integruotu ekranu ir programine įranga drono valdymui. Jokių atskirų pultų, jokių telefonų (kurie gali išsikrauti). DJI valdymo pultas turi vidinę ir išorinę bateriją. Išorinei baterijai išsikrovus, ją galite išimti ir uždėti krauti, o tuo tarpu valdymo pultas naudos vidinę bateriją. Darbas nesustoja.

4. Ar dronui reikalingi papildomi priedai tiksliam skraidymui?

DJI dronui nereikia jokių papildomų stočių tam, kad juo galėtume skraidyti centrimetriniu tikslumu. Dronas prisijungia prie nemokamų Lietuvos globalios padėties nustatymo sistemos stočių, o tai užtikriną poros cm tikslumą skrendant.

5. Kiek baterijų reikia dronui ir koks jų resursas?

Drono baterija pasikrauna per 9 min. Dronas su viena baterija taip pat skrenda iki 10 min. Vadinasi teoriškai galima naudoti tik 2 baterijas, tačiau rekomenduojame įsigyti 3, nes bus atvejų, kai dronas kažkokią lauko dalį apskris neišnaudojęs visos baterijos, o antra dar nebus pasikrovus. Tai tam, kad sutaupyti laiko geriausia turėti 3 baterijas. Gamintojo rekomenduojamas baterijų krovimo ciklas, kai jas reikėtų pakeisti yra 1500 krovimo ciklų. Tai reiškia, kad naudojant 3 baterijas sunaudosite 20 ciklų/100ha. Galite pasiskaičiuoti kiek jūsų ūkiui tarnaus vienas baterijų komplektas, pakankamai ilgai. Baterijų resursas baigsis nuskridus 15 750ha

6. Drono saugumą užtikrinantys sensoriai

Dar vienas privalumas, kuris užtikriną saugų skrydį – radarai pranešantys ir saugantys nuo kliūčių. Dronas turi sensorius priekyje, gale, apačioje ir viršuje. Tai jau tapę įprastu DJI dronų funkcionalumu, bet ypač svarbus yra viršuje esantis radaras. Jis mato ir tokias kliūtis kaip elektros laidai. Kiti gamintojai tuo pasigirti negali, tad visada yra rizika įsipainioti į laidus ir taip pažeisti droną. Matydamas kliūtis priekyje ir gale dronas išvengs lauke esančių stulpų ir medžių juos apskrisdamas.

7. Norimo lauko žymėjimas drono skrydžiui

Tam, kad pradėtumėte darbą su dronu, reikia pasižymėti lauko perimetrą. Daugelis gamintojų įpareigoja prieš skrydį apeiti visą lauką ir jį pažymėti skrydžio planui. Dirbant su DJI dronu taip pat galima apeiti, tačiau tai nebūtina, nes galima savo lauko perimetrą įsikelti iš deklaruotų laukų sistemos, taip sutaupant laiką vaikščiojimui po lauką. Į lauką galite atvažiuoti su jau paruoštu skrydžio planu. Taip pat su tuo pačiu dronu galite apskristi visą lauką arba jo perimetrą bei pasiruošti ortofoto realiu metu.

8. Drono našumas

Gamintojas deklaruoja, kad per 1 val. galite atlikti darbą 21 ha plote. Iš praktikos galime pasakyti, kad dažniausiai našumas priklauso nuo skrydžio aukščio, oro sąlygų, lauko geometrijos, purškiamos ar barstomos normos. Kuo didesnė purškimo/barstymo norma, kuo daugiau kampų turi laukas ir kuo prastesnės oro sąlygos, tuo drono našumas bus mažesnis.

Praktinis pavyzdys, kaip buvo purškiamas 65 ha plotas su 5L/ha norma naudojant T30 modelį. Šiai dienai naujausias modelis yra T50, kurio našumas padidėjo bent 30%. Gryno skrydžio laikas buvo 6 val. Iš viso šiame lauke buvo praleista 9 val. Įskaitant tirpalo pasiruošimą, petraukas, išsipakavimą ir susidėjimą.

Turėkite omeny, kad skrendant mažesniame aukštyje ar purškiant didesnę normą našumas mažėja. Lygiai taip pat našumas gali padidėti, jeigu laukas neturi daug tolimų kampų į kuriuos dronas nuskrenda atlikti darbo.

Kairėje pavyzdys, kai skrydžio teritorija yra arčiau drono paleidimo taško, o dešinėje, kai dronas yra tolimiausiame kampe nuo drono paleidimo vietos (apie 1.6 km to drono paleidimo taško):

9. Kaip atrodo darbas su dronu?

  • Pasiruošiame skrydžio planą nusiųsdami į pultą lauko ribą arba apeidami jį atvykę į lauką.

  • Atvykę į lauką automatinėje tirpalo maišymo talpoje pasiruošiame, pavyzdžiui, mikroelementinių trąšų mišinį. Jeigu barstote sėklas, šį žingsnį praleidžiame ir iškart į drono talpą suberiame sėklų mišinį.

  • Išsikeliame droną iš transportavimo priemonės, jį išskleidžiame ir įjungiame.

  • Valdymo pulte nusistatome, kokiomis normomis purkšime/barstysime, pasirenkame skrydžio aukštį ir spaudžiame „pradėti užduotį“ – dronas jau atlieka užduotį lauke.

  • Kol dronas atlieka pirmąjį skrydį įsijungiate generatorių ir pajungiate krauti baterijas kitam skrydžiui.

  • Valdymo pultą nebūtina laikyti rankose, dronas viską atlieka automatiškai, bet rekomenduojama stebėti jo darbą. Maždaug kas 10 min. dronas automatiškai grįžta į paleidimo vietą ir nusileidęs užgesina variklius.

  • Nusileidusį droną užpildote tirpalo arba sėklų mišiniu, pakeičiant įkrautą bateriją ir spaudžiate „tęsti darbą“. Dronas automatiškai pakyla ir skrenda į paskutinį tašką, kuriame paskutinį kartą dirbo bei toliau tęsia savo užduotį. Valdymo pulto ekrane galite matyti progresą %, kiek viso užduoto lauko jis jau atliko.

  • Dronui praskridus visą užduotą lauką jis grįžta į paleidimo vietą. Sulankstote droną, susidedate į transportavimo priemonę ir keliaujate namo.

10. Papildomos naudos

Naudojant DJI Agras droną yra galimybė telefone arba kompiuteryje realiu laiku stebėti, kur tuo metu dronas skraido ir kokiais parametrais. Taip pat vėliau galima peržiūrėti drono skrydžio trajektoriją, apdirbtą ha skaičių, trukmę ir išpurkštus arba išbarstytus kiekius.