Kuo agrodronas pranašesnis nei antžeminis purkštuvas?

Kuo agrodronas pranašesnis už antžeminį purkštuvą? Ir kodėl tai puiki priemonė šalia brangaus antžeminio purkštuvo?

NAUJIENOS

7/25/20243 min read

Agrodronai, palyginti su antžeminiais purkštuvais, turi keletą reikšmingų pranašumų žemės ūkio srityje:

  1. Pasiekiamumas ir efektyvumas: Agrodronai gali lengvai pasiekti sunkiai prieinamas vietoves, tokias kaip kalvoti laukai, šlapios dirvos ar plotai su tankia augmenija. Jie taip pat gali greitai ir efektyviai apdoroti didelius plotus, sutaupydami laiko ir darbo sąnaudas. Skrydžio misijoje galima iš anksto pažymėti įvairias kliūtis (sodybas, medžius, stulpus) ir dronas automatiškai apskris jas saugiu atstumu, o nepažymėtas kliūtis aptiks tikslūs radarai ir jų išvengs (tame tarpe ir laidus). Tai ženkliai sutaupys jūsų laiką lankstant purkštuvo sijas prie kliūčių, potencialiai galėsite atsisakyti technologinių vėžių, nesuspausite dirvožemio, nesujudinsite ir neišbarstysite ankštinių augalų.

  2. Tikslumas ir mažesnis poveikis aplinkai: Agrodronai naudoja GPS RTK ir kitas technologijas, leidžiančias tiksliai nukreipti purškimą į reikiamas vietas, sumažinant medžiagų naudojimą ir jų poveikį aplinkai. Jie taip pat gali purkšti mažesniais lašeliais, kurie geriau prilimpa prie augalų ir mažiau nunešami vėjo. Žemyn nukreipta oro srauto jėga padeda purškimo lašeliams prasiskverbti pro augalo vainiką ir pasiekti apatinius lapus ir stiebus. Kadangi dronai varomi elektros energija, jūs sutaupysite kuro sąnaudas, nes baterijoms įkrauti naudosite generatorių, kurio kuro sąnaudos ženkliai mažesnės nei antžeminio purkštuvo. Dėka drono technologinių galimybių mažinti vandens kiekį iki 90% (dėl tikslesnio aplikavimo, mažesnių lašelių ir oro srauto pagalbos), galėsite naudoti kokybiškesnį vandenį, kuris ypač svarbus siekiant padidinti purškiamo preparato efektyvumą.

  3. Duomenų rinkimas ir analizė: Kartu su agrodronu galite įsigyti ypač nebrangų skenavimo droną, kuris greitai surinks duomenis dideliame plote, o apdorotus duomenis galėsite panaudoti NDVI indekso stebėjimui (augalų gyvybingumas ir biomasė), kurti kintamos normos žemėlapius (Pasaulinė praktika rodo, kad naudojant kintamos normos žemėlapius galima sutaupyti iki 40% trąšų), taškinio purškimo žemėlapius (užprogramuojant agrodronui purkšti tik tam tikras vietas) ir visa tai lengvai galėsite nusiųsti į savo agrodroną, kuris atliks užduotį pagal sugeneruotus duomenis. Tai ženkliai pigiau nei antžeminiam purkštuvui įsigyti kompiuterį ir kitą reikalingą įrangą kintamos normos ar taškiniam purškimui vykdyti.

  4. Saugumas: Agrodronų naudojimas sumažina operatorių sąlytį su purškiamomis medžiagomis, nes operatorius gali stovėti saugiu atstumu nuo purškiamo lauko. Ką jau kalbėti apie komfortą sėdint patogioje kėdėje šalia lauko, kai jokios vibracijos neveikia jūsų kūno.

  5. Kaina. Agrodrono kainos yra ženkliai mažesnės nei antžeminių purkštuvų. Puikiai visi žinome, kad labai didelę užauginto derliaus savikainą sudaro būtent investicijos į brangią techniką. Tuo tarpu agrodronai gali padėti jums pastebimai sumažinti savo derliaus savikainą, nes jų kaina nuo antžeminių purkštuvų gali skirsti nuo kelių iki keliolikos kartų.

  6. Eksplotacija. Kadangi dronas turi mažiau dalių nei antžeminis purkštuvas, agrodrono eksplotacija yra ženkliai pigesnė. Pavyzdžiui, viena iš brangiausių agrodrono dalių kainuoja vos 1 100 eur be PVM (orlaivio elektronikos modulis), kuris savo atliekama funkcija gali būti lyginamas su purkštuvo varikliu.

  7. Lengvas transportavimas. Agrodronai su visa reikiama įranga lengvai telpa į standartinio dydžio automobilinę priekabą. Tai reiškia, kad tarp laukų (ypač nutolusių dideliu atstumu) galėsite pervažiuoti greičiau ir patogiau. O jeigu jūsų kitas laukas yra vos už kelių šimtų metrų ar per griovį, galėsite tęsti darbus iš tos pačios vietos tiesiog perskrisdami į kitą savo lauką.

  8. Universalumas. Su dronu galite ne tik purkšti, bet ir barstyti sėklas ar trąšas. Vos pora minučių užtrunkantis procesas, kai purškimo talpa pakeičiama į barstymo. Barstant sėklas įprastu būdu susiduriama su problema, kad barstytuvas negali išbarstyti sėklų visame plote dėl per plačių technologinių vėžių. Tuo tarpu dronas nepriklausomai nuo technologinių vėžių gali skraidyti visame plote ir tolygiai išberti norimą sėklą (tarpinius pasėlius).

    Nors agrodronai Lietuvoje dar nėra ypač populiarūs (esame vieni labiausiai atsilikusių naudojant agrodronus Europoje), galite jau dabar sumažinti savo kaštus pradėdami naudoti dronus savo ūkyje. Visame pasaulyje 2024 metų duomenimis DJI agrodronų operatorių jau yra 300 000 iš 100 Pasaulio šalių, kurie juos naudoja daugiau 300 skirtingų augalų laukų priežiūrai ir dronų dėka jau apdorota 500 milijonų hektarų.

    Kalbos, kad dronas negali būti naudojamas žemės ūkyje, nes jo galimybės išpurkšti didelį kiekį preparatų neturi jokio pagrindo. Didžiausi preparatų gamintojai kaip Basf, Corteva, Bayer, Nufarm ir kt. daug kalba apie dronų panaudojimą ir įvairiose pasaulio šalyse ir jau oficialiai ant produktų etikečių nurodo galimybę purkšti dronais.